Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Інтеграція української та європейської енергомереж загрожує втратою статусу експортера

19.06.2017 16:48

Європейські функціонери дуже прагматично оцінюють потенціал української енергетики, тому слід тверезо і виважено ставитися до перспективи збільшення експорту електроенергії в ЄС після імплементації нашою країною відповідних домовленостей і угод. Про це заявив президент Асоціації операторів розподільчих електромереж України Віталій Григоровський, коментуючи запланований до підписання в кінці місяця договір про приєднання енергосистеми України до європейської енергомережі. За словами експерта, замість поставок своєї електроенергії до Європи наша країна може отримати збільшення її імпорту з ЄС в середньостроковій перспективі.

"Ніякої ейфорії і ніяких ілюзій не повинно бути. В недалекому майбутньому ми можемо зіткнутися з тим, що в Україні з об'єднаної європейської енергосистеми почнеться поставка електроенергії, що має «зелений» сертифікат походження (тобто виробленої на об'єктах відновлюваної енергетики)", - підкреслив Віталій Григоровський.

Він акцентував увагу на тому, що прихильники подібної інтеграції енергосистем, що апелюють до можливості наростити в майбутньому експорт вітчизняної електроенергії, намагаються видати бажане за дійсне і свідомо вводять громадськість в оману.

"У Західній Європі значний відсоток в структурі генерації і, відповідно, у виробництві електроенергії складають потужності відновлюваної енергетики. Є країни, де частка електроенергії, виробленої за рахунок цих джерел, становить понад 70%. І тенденція збільшення цієї частки зберігається", - зазначив експерт.

За його словами, розвиток відновлюваної енергетики в свій час зажадав колосальних вкладень, які частково компенсувалися за рахунок численних преференцій. Однак періоди дії пільгових режимів поступово підходять до кінця.

"Пільги і преференції скасовуються. Але закони бізнесу вимагають прибутковості. Капітал буде шукати вихід на зовнішні ринки", - поділився висновками Віталій Григоровський.

Відповідно, компанії, що розвивають відновлювану енергетику, не тільки не поступляться споживачів, що вже користуються їх послугами, а й спробують знайти нових, в числі яких через інтегровані енергосистеми можуть виявитися і українці.

"Щоб вони залишилися при своїх доходах, Євросоюзу достатньо прийняти одне рішення - обмежити використання електроенергії певного типу походження", - сказав президент Асоціації ОРЕМ.

Зокрема, мова може йти про так званої «брудної» електроенергії, що не відповідає принципам Паризької угоди по декарбонізації (угоди, що регулює заходи щодо зниження вуглекислого газу в атмосфері). Навіть якщо потенційні вимоги щодо зниження використання "брудної" електроенергії будуть вводитися в кілька етапів, Україна, яка підписала Паризьку угоду в минулому році, однією з перших виявиться під серйозним ударом.

"У вітчизняній енергетиці вагому частку займає теплова генерація - близько третини вироблення електроенергії припадає на теплові станції і теплоелектроцентралі", - розповів Віталій Григоровський про "вугільної"  складової галузі.

Сподіватися в цьому випадку на переорієнтацію в бік атомної енергетики, що забезпечує сьогодні до 60% електроенергетичного балансу країни, також не доводиться. З 2025 року в Україні має розпочатися виведення з експлуатації атомних блоків, які виробили свій ресурс. На швидке створення порівнянної за обсягами потужності генерації відновлюваної енергетики будуть потрібні істотні інвестиції.

"Є сили, які в цьому не зацікавлені. Чи не для того Західна Європа у себе створювала відновлювану енергетику, щоб хтось зробив те ж саме, щоб тепер з кимось ділитися своїми надприбутками", - резюмував Віталій Григоровський.

Як повідомлялося раніше, 23 травня на засіданні в Лісабоні Регіональна група континентальної Європи ENTSO-E фіналізувала  угоду про приєднання Об'єднаної енергетичної системи України до ENTSO-E (європейської мережі системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E, що складається з 41 системного оператора з 34 країн).

Крім того, на прес-конференції в четвер, 15 червня, глава державної компанії - оператора об'єднаної енергосистеми "Укренерго" Всеволод Ковальчук повідомив про те, що вартість реалізації всіх заходів по синхронізації української енергосистеми з ринками електроенергії ЄС може скласти від 800 млн до 1 млрд євро.

ІРИНА ЗАВАДА Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ірина Завада була призначена Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020. З 2014 року обіймає посаду заступника Генерального директора з  регуляторної політики АТ «Вінницяобленерго». Працювала на посаді заступника Генерального директора в таких провідних енергетичних компаніях як ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», ПрАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія», ВАТ ЕК «Дніпрообленерго». Впродовж більш ніж 25-річного досвіду роботи займала керівні посади в сфері корпоративних фінансів та комунікацій з питань розвитку бізнесу, тарифоутворення, інвестицій, у тому числі керувала відділом з регулювання нафтогазового комплексу НКРЕКП. Вищу освіту отримала в 1987 році в Київському національному університеті будівництва та архітектури та в 2003 році в Міжрегіональній академії управління  персоналом. Має Сертифікат про закінчення  навчального курсу Світового Банку щодо регулювання природних монополій (Університет у Флориді, США). В минулому член громадянського парламенту жінок України, комітет промислової політики.

Юрій Касіч Віце-Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Юрій Касіч був призначений Віце-Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року і до цього часу працює директором ТОВ «ЄДИНИЙ ЕНЕРГОСТАНДАРТ», який є оператором частини малих ГЕС в Україні.
В 2014-2015 роках очолював ДП «НЕК «Укренерго». Починаючи з 1994 року працює лише в сфері енергетики. Впродовж кар’єри працював на керівних посадах в провідних енергопостачальних компаніях України. Вищу освіту отримав в 1994 році в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Експерт CIGRE.

Михайло Ільницький Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ільницький Михайло був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року працює в АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" та на даний час обіймає посаду Голови Правління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО". До того часу працював у ПАТ «Сумиобленерго» на посаді Комерційного директора та у ПАТ “Прикарпаттяобленерго” на посаді Заступника директора з енергозбуту по енергонагляду. Вищу освіту здобув у 2003 році у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. У 2006 році закінчив Інститут післядипломної освіти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. З 2019 року навчається у Міжнародному Інституті Менеджменту (Київ) за програмою SE MBA. Є депутатом Чернігівської обласної ради.

Андрій Поліщук Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Андрій Поліщук був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2014 року займає посаду генерального директора АТ «Вінницяобленерго». У 2012 ­ 2014 рр. працював комерційним директором АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання». 2003 - 2012 роки працював заступником директора у Вінницьких міських електричних мережах. 1995 - 2003 роки займав різні посади у АТ «Вінницяобленерго». Вищу освіту здобув у 2001 р. у Вінницькому державному технічному університеті. У 2013 р. закінчив Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Кандидат технічних наук. Дисертацію захистив у 2011 році. З 2018 року - доцент кафедри електричних станцій та систем факультету електроенергетики та електромеханіки Вінницького національного технічного університету. Є депутатом Вінницької обласної Ради.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: