Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Інтеграція української та європейської енергомереж загрожує втратою статусу експортера

19.06.2017 16:48

Європейські функціонери дуже прагматично оцінюють потенціал української енергетики, тому слід тверезо і виважено ставитися до перспективи збільшення експорту електроенергії в ЄС після імплементації нашою країною відповідних домовленостей і угод. Про це заявив президент Асоціації операторів розподільчих електромереж України Віталій Григоровський, коментуючи запланований до підписання в кінці місяця договір про приєднання енергосистеми України до європейської енергомережі. За словами експерта, замість поставок своєї електроенергії до Європи наша країна може отримати збільшення її імпорту з ЄС в середньостроковій перспективі.

"Ніякої ейфорії і ніяких ілюзій не повинно бути. В недалекому майбутньому ми можемо зіткнутися з тим, що в Україні з об'єднаної європейської енергосистеми почнеться поставка електроенергії, що має «зелений» сертифікат походження (тобто виробленої на об'єктах відновлюваної енергетики)", - підкреслив Віталій Григоровський.

Він акцентував увагу на тому, що прихильники подібної інтеграції енергосистем, що апелюють до можливості наростити в майбутньому експорт вітчизняної електроенергії, намагаються видати бажане за дійсне і свідомо вводять громадськість в оману.

"У Західній Європі значний відсоток в структурі генерації і, відповідно, у виробництві електроенергії складають потужності відновлюваної енергетики. Є країни, де частка електроенергії, виробленої за рахунок цих джерел, становить понад 70%. І тенденція збільшення цієї частки зберігається", - зазначив експерт.

За його словами, розвиток відновлюваної енергетики в свій час зажадав колосальних вкладень, які частково компенсувалися за рахунок численних преференцій. Однак періоди дії пільгових режимів поступово підходять до кінця.

"Пільги і преференції скасовуються. Але закони бізнесу вимагають прибутковості. Капітал буде шукати вихід на зовнішні ринки", - поділився висновками Віталій Григоровський.

Відповідно, компанії, що розвивають відновлювану енергетику, не тільки не поступляться споживачів, що вже користуються їх послугами, а й спробують знайти нових, в числі яких через інтегровані енергосистеми можуть виявитися і українці.

"Щоб вони залишилися при своїх доходах, Євросоюзу достатньо прийняти одне рішення - обмежити використання електроенергії певного типу походження", - сказав президент Асоціації ОРЕМ.

Зокрема, мова може йти про так званої «брудної» електроенергії, що не відповідає принципам Паризької угоди по декарбонізації (угоди, що регулює заходи щодо зниження вуглекислого газу в атмосфері). Навіть якщо потенційні вимоги щодо зниження використання "брудної" електроенергії будуть вводитися в кілька етапів, Україна, яка підписала Паризьку угоду в минулому році, однією з перших виявиться під серйозним ударом.

"У вітчизняній енергетиці вагому частку займає теплова генерація - близько третини вироблення електроенергії припадає на теплові станції і теплоелектроцентралі", - розповів Віталій Григоровський про "вугільної"  складової галузі.

Сподіватися в цьому випадку на переорієнтацію в бік атомної енергетики, що забезпечує сьогодні до 60% електроенергетичного балансу країни, також не доводиться. З 2025 року в Україні має розпочатися виведення з експлуатації атомних блоків, які виробили свій ресурс. На швидке створення порівнянної за обсягами потужності генерації відновлюваної енергетики будуть потрібні істотні інвестиції.

"Є сили, які в цьому не зацікавлені. Чи не для того Західна Європа у себе створювала відновлювану енергетику, щоб хтось зробив те ж саме, щоб тепер з кимось ділитися своїми надприбутками", - резюмував Віталій Григоровський.

Як повідомлялося раніше, 23 травня на засіданні в Лісабоні Регіональна група континентальної Європи ENTSO-E фіналізувала  угоду про приєднання Об'єднаної енергетичної системи України до ENTSO-E (європейської мережі системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E, що складається з 41 системного оператора з 34 країн).

Крім того, на прес-конференції в четвер, 15 червня, глава державної компанії - оператора об'єднаної енергосистеми "Укренерго" Всеволод Ковальчук повідомив про те, що вартість реалізації всіх заходів по синхронізації української енергосистеми з ринками електроенергії ЄС може скласти від 800 млн до 1 млрд євро.

Григоровський
Віталій Володимирович
Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1960 р.н. Дипломований економіст, магістр МВА. Заслужений економіст України. Загальний стаж професійної діяльності – 36 років. 10 років працював у економічному й енергетичному департаментах Секретаріату Кабінету Міністрів України, зокрема, керував сектором моніторингу енергозбереження та регулювання електроенергетики. 2003–2006 рр. перший заступник голови Держкоменергозбереження України, 20062011 рр. заступник та перший заступник голови НАЕР, 20112014 рр. перший заступник голови Держенергоефективності України.

Дубовик
Сергій Федорович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1961 р.н. Має чотири вищі освіти, дві з яких отримані в європейських вишах. Кандидат наук з державного управління, доцент. Фахівець у сфері паливно-енергетичного комплексу з 30-річним стажем професійної діяльності. Працював у паливно-енергетичному управлінні Секретаріату Кабінету Міністрів Украіни (19972011 рр.), у т.ч. п’ять років  на посаді начальника відділу електроенергетики. 20112015 рр. заступник голови Держенергоефективності Украіни, головним напрямом  роботи якого був розвиток відновлюваної енергетики.

Киричок
Олександр Семенович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

Кандидат технічних наук, доцент. Академік Академії енергетики України. Провідний фахівець у сфері енергоефективності та енергозбереження, стратегічного планування програм і заходів енергоефективності в різних галузях промисловості України. Має великий досвід роботи в урядових органах державного управління – Державній інспекції з енергозбереження та Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України. Постійний учасник міжнародних науково-технічних конференцій. Автор більше ніж 50 наукових робіт з питань енергозбереження у вітчизняних та зарубіжних профільних виданнях.

Гридасов
Олександр Іванович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1941 р.н. Працював начальником відділу ціноутворення Мінекономіки України. Займав посаду члена НКРЕ України та голови НКРЕ України.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: