Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Дивуватися зростанню тарифів не доводиться

05.04.2017 13:47

З 1 квітня 2017 року НКРЕ планує в черговий раз збільшити оптову ціну на електроенергію на 1% всупереч раніше затвердженому рішенню регулятора про зниження на 5,8%.

Згідно з матеріалами засідання комісії НКРЕ від 23 березня цього року, в період з II по IV квартали поточного року, вартість МВт/год без ПДВ може скласти 1354,98 грн. Підвищення тарифів на електроенергію зумовлено подорожчанням вугілля на 26,2-26,5%.

Чому хтось дивується з того, що буде зростання тарифу? В Україні 50% встановленої потужності генерації, становить теплова генерація. Якщо влада заявляє, що ми будемо купувати вугілля в Австралії, Південній Африці, в Америці, виникає питання – хтось підраховував, скільки буде коштувати фрахт? Відповідно, енергетика і країна опинилися в незрозумілій ситуації – що буде з вугіллям.

Простіше кажучи, передумов для зниження тарифів немає і не було. Експерименти з компенсації втрат теплової генерації шляхом нарощування навантажень на атомні станції дуже ризиковані і загрожують непередбачуваними наслідками. З тепловою генерацією дещо простіше. Якщо раптом вибухне ТЕС – ну, погорить, на цьому все і закінчиться. А якщо вибухне ядерний блок? Що буде? Ми добре пам'ятаємо, як ядерний блок горить.

Тому, на мій погляд, всі ігри з заміною ТВЕЛів на тепловидільні елементи американської Westinghouse можуть погано закінчитися. Про це ніхто виразно не каже. До того ж, за останніми даними, компанія Westinghouse перебуває у стані банкрутства. І її банкрутство, як стверджують ЗМІ, викликане технологічною нездатністю забезпечити створення і подальші постачання теплоелементів для АЕС. Основна проблема для електрогенерації України сьогодні полягає у відсутності чіткої державної енергетичної стратегії, а головне – розуміння, в якому напрямку рухатися далі. Економіку обдурити неможливо.

Якщо економіку весь час змушують йти на повідку у політики, ось вам і результати. У нас ці експерименти відбуваються вже 25 років. І зараз вони вступили в дуже гостру фазу. Якщо раніше, ресурс, який дістався ще від радянської влади, дозволяв експериментувати, тепер вже все – експерименти закінчилися.

Виникає цілком логічне запитання – звідки державі брати ресурс, як не від споживача? Таким чином, сьогодні держава вирішує лише одномоментні проблеми енергетики, без ясного розуміння, в якому напрямку рухатися далі. Ще раз підкреслю, що одним з основних факторів, який дозволить стримати зростання тарифів, є зміна самої структури тарифу.

Держава повинна дозволити операторам розподільних мереж отримувати прибуток, в тому числі, за рахунок зниження втрат електроенергії в мережах. Враховуючи рішення регулятора про обов'язкове 50%-ве інвестування отриманого прибутку в модернізацію розвитку мереж, це створює відповідні інвестиційні потоки. Це ставить на порядок денний питання про зміну структури тарифу і, як наслідок, – структури генерації, зокрема – зниження частки теплової генерації. До того часу в Україні передумов для зниження тарифів не з'явиться.

ІРИНА ЗАВАДА Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ірина Завада була призначена Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020. З 2014 року обіймає посаду заступника Генерального директора з  регуляторної політики АТ «Вінницяобленерго». Працювала на посаді заступника Генерального директора в таких провідних енергетичних компаніях як ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», ПрАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія», ВАТ ЕК «Дніпрообленерго». Впродовж більш ніж 25-річного досвіду роботи займала керівні посади в сфері корпоративних фінансів та комунікацій з питань розвитку бізнесу, тарифоутворення, інвестицій, у тому числі керувала відділом з регулювання нафтогазового комплексу НКРЕКП. Вищу освіту отримала в 1987 році в Київському національному університеті будівництва та архітектури та в 2003 році в Міжрегіональній академії управління  персоналом. Має Сертифікат про закінчення  навчального курсу Світового Банку щодо регулювання природних монополій (Університет у Флориді, США). В минулому член громадянського парламенту жінок України, комітет промислової політики.

Юрій Касіч Віце-Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Юрій Касіч був призначений Віце-Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року і до цього часу працює директором ТОВ «ЄДИНИЙ ЕНЕРГОСТАНДАРТ», який є оператором частини малих ГЕС в Україні.
В 2014-2015 роках очолював ДП «НЕК «Укренерго». Починаючи з 1994 року працює лише в сфері енергетики. Впродовж кар’єри працював на керівних посадах в провідних енергопостачальних компаніях України. Вищу освіту отримав в 1994 році в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Експерт CIGRE.

Михайло Ільницький Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ільницький Михайло був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року працює в АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" та на даний час обіймає посаду Голови Правління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО". До того часу працював у ПАТ «Сумиобленерго» на посаді Комерційного директора та у ПАТ “Прикарпаттяобленерго” на посаді Заступника директора з енергозбуту по енергонагляду. Вищу освіту здобув у 2003 році у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. У 2006 році закінчив Інститут післядипломної освіти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. З 2019 року навчається у Міжнародному Інституті Менеджменту (Київ) за програмою SE MBA. Є депутатом Чернігівської обласної ради.

Андрій Поліщук Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Андрій Поліщук був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2014 року займає посаду генерального директора АТ «Вінницяобленерго». У 2012 ­ 2014 рр. працював комерційним директором АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання». 2003 - 2012 роки працював заступником директора у Вінницьких міських електричних мережах. 1995 - 2003 роки займав різні посади у АТ «Вінницяобленерго». Вищу освіту здобув у 2001 р. у Вінницькому державному технічному університеті. У 2013 р. закінчив Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Кандидат технічних наук. Дисертацію захистив у 2011 році. З 2018 року - доцент кафедри електричних станцій та систем факультету електроенергетики та електромеханіки Вінницького національного технічного університету. Є депутатом Вінницької обласної Ради.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: