Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Дивуватися зростанню тарифів не доводиться

05.04.2017 13:47

З 1 квітня 2017 року НКРЕ планує в черговий раз збільшити оптову ціну на електроенергію на 1% всупереч раніше затвердженому рішенню регулятора про зниження на 5,8%.

Згідно з матеріалами засідання комісії НКРЕ від 23 березня цього року, в період з II по IV квартали поточного року, вартість МВт/год без ПДВ може скласти 1354,98 грн. Підвищення тарифів на електроенергію зумовлено подорожчанням вугілля на 26,2-26,5%.

Чому хтось дивується з того, що буде зростання тарифу? В Україні 50% встановленої потужності генерації, становить теплова генерація. Якщо влада заявляє, що ми будемо купувати вугілля в Австралії, Південній Африці, в Америці, виникає питання – хтось підраховував, скільки буде коштувати фрахт? Відповідно, енергетика і країна опинилися в незрозумілій ситуації – що буде з вугіллям.

Простіше кажучи, передумов для зниження тарифів немає і не було. Експерименти з компенсації втрат теплової генерації шляхом нарощування навантажень на атомні станції дуже ризиковані і загрожують непередбачуваними наслідками. З тепловою генерацією дещо простіше. Якщо раптом вибухне ТЕС – ну, погорить, на цьому все і закінчиться. А якщо вибухне ядерний блок? Що буде? Ми добре пам'ятаємо, як ядерний блок горить.

Тому, на мій погляд, всі ігри з заміною ТВЕЛів на тепловидільні елементи американської Westinghouse можуть погано закінчитися. Про це ніхто виразно не каже. До того ж, за останніми даними, компанія Westinghouse перебуває у стані банкрутства. І її банкрутство, як стверджують ЗМІ, викликане технологічною нездатністю забезпечити створення і подальші постачання теплоелементів для АЕС. Основна проблема для електрогенерації України сьогодні полягає у відсутності чіткої державної енергетичної стратегії, а головне – розуміння, в якому напрямку рухатися далі. Економіку обдурити неможливо.

Якщо економіку весь час змушують йти на повідку у політики, ось вам і результати. У нас ці експерименти відбуваються вже 25 років. І зараз вони вступили в дуже гостру фазу. Якщо раніше, ресурс, який дістався ще від радянської влади, дозволяв експериментувати, тепер вже все – експерименти закінчилися.

Виникає цілком логічне запитання – звідки державі брати ресурс, як не від споживача? Таким чином, сьогодні держава вирішує лише одномоментні проблеми енергетики, без ясного розуміння, в якому напрямку рухатися далі. Ще раз підкреслю, що одним з основних факторів, який дозволить стримати зростання тарифів, є зміна самої структури тарифу.

Держава повинна дозволити операторам розподільних мереж отримувати прибуток, в тому числі, за рахунок зниження втрат електроенергії в мережах. Враховуючи рішення регулятора про обов'язкове 50%-ве інвестування отриманого прибутку в модернізацію розвитку мереж, це створює відповідні інвестиційні потоки. Це ставить на порядок денний питання про зміну структури тарифу і, як наслідок, – структури генерації, зокрема – зниження частки теплової генерації. До того часу в Україні передумов для зниження тарифів не з'явиться.

Дубовик
Сергій Федорович
Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1961 р.н. Має чотири вищі освіти, дві з яких отримані в європейських вишах. Кандидат наук з державного управління, доцент. Фахівець у сфері паливно-енергетичного комплексу з 30-річним стажем професійної діяльності. Працював у паливно-енергетичному управлінні Секретаріату Кабінету Міністрів Украіни (19972011 рр.), у т.ч. п’ять років  на посаді начальника відділу електроенергетики. 20112015 рр. заступник голови Держенергоефективності Украіни, головним напрямом  роботи якого був розвиток відновлюваної енергетики.

Киричок
Олександр Семенович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

Кандидат технічних наук, доцент. Академік Академії енергетики України. Провідний фахівець у сфері енергоефективності та енергозбереження, стратегічного планування програм і заходів енергоефективності в різних галузях промисловості України. Має великий досвід роботи в урядових органах державного управління – Державній інспекції з енергозбереження та Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України. Постійний учасник міжнародних науково-технічних конференцій. Автор більше ніж 50 наукових робіт з питань енергозбереження у вітчизняних та зарубіжних профільних виданнях.

Гридасов
Олександр Іванович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1941 р.н. Працював начальником відділу ціноутворення Мінекономіки України. Займав посаду члена НКРЕ України та голови НКРЕ України.


К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: