Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Відновлювана енергетика: українські реалії

30.11.2016 15:45

Сергій Дубовик, член президіуму Асоціації операторів розподільчих електромереж України

Чим вище піднімаються цифри в комунальних платіжках українців, тим більший резонанс в інформаційному просторі отримує тема відновлюваної енергетики.

Ідея незалежності від іноземних постачальників ресурсів, так само як і висновок про відсутність необхідності платити матінці-природі за даровані вітер / сонце / воду, не дають спокою нашим співвітчизникам, навіть дуже далеким від розуміння принципів роботи нашої галузі. І поки розігріті запитом товариства політики займаються популізмом і демагогією на тему відновлюваної енергетики, експерти спираються виключно на факти і цифри.

А вони такі. В даний час в Україні розвиток відновлюваної енергетики регулюється Національним планом дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, показники якої пов'язані з чинною Енергетичною стратегією до 2035 року. В Енергетичному балансі України за 2014 рік частка відновлюваної енергії склала 4,23%. Показники за 2015 рік будуть розраховані в найближчі тижні (така специфіка галузевої звітності).

За попередніми очікуваннями, вона не перевищить 5%, тобто значно менше запланованого. Показники за 2016 рік можуть ще більше засмутити експертів. Адже цього року відновлюваної електроенергії вироблено майже вдвічі менше планового показника – 8,4 млрд кВт/год замість 16,8 млрд кВт/год (з яких великим ГЕС – 6,6 млрд. кВт/год замість 12 млрд кВт/год).

Таке відставання робить ще більш нереальним виконання довгострокових прогнозів, згідно з якими у 2020 році частка відновлюваної енергетики в тому ж електроенергетичному балансі країни повинна досягти 11%. В абсолютному вираженні це відповідає «сьогоднішнім» 10,9 гВт встановленої потужності і 26 млрд. кВт/год (з яких на великі ГЕС припадає 5,2 гВт встановленої потужності і 13 млрд кВт/год вироблення електроенергії).

Стає очевидним, що без рішучих кроків і прийняття кардинальних заходів досягти бажаних показників не можливо. Виправити ситуацію могли б масштабні інвестиції в галузь, які необхідно здійснювати вже сьогодні. За розрахунками фахівців, на ці цілі в секторі електроенергетики в розвиток відновлюваної енергетики (біо, вітрової, сонячної, малих ГЕС та геотермальної) необхідно вкласти 9,5 млрд. євро.

У держави таких ресурсів немає, тому потрібно залучати сторонніх інвесторів – як українських, так і зарубіжних. Для останніх серйозним стримуючим механізмом є політичний фактор. Зокрема, проведення бойових дій на сході країни, а саме тут і в окупованому Криму існує найбільший потенціал і вже побудовані потужності вітрової та сонячної генерації. Це сильно збільшує ризики для вкладення інвестицій.

Політична ситуація та певні економічні труднощі накладають негативний відбиток на роботу всієї електроенергетики. Кілька років поспіль в осінньо-зимовий період урядовим рішенням запроваджувався надзвичайний стан в енергетиці. Особливо від цього страждала саме відновлювальна енергетика – її потужності виводилися з роботи, в першу чергу, а «зелений тариф» довго не перераховувався.

До речі, про «зелений тариф», про який так люблять згадувати політики в розмовах про інвестиційний потенціал галузі відновлюваної енергетики. На початковій стадії розвитку сектора діяв цілий ряд додаткових преференцій, які створювали додаткову привабливість для бізнесу: пільги по оренді земельної ділянки, ввезення устаткування без сплати мита і ПДВ, звільнення частини прибутку від оподаткування і так далі. На сьогодні всі ці преференції скасовані, за винятком того самого «зеленого тарифу». Але і його коефіцієнти періодично переглядаються в сторону зменшення.

Іншою перешкодою для інвестора є адміністративні бар'єри на шляху підготовки і реалізації проекту по введенню об'єкта відновлюваної енергетики в експлуатацію. Процедура отримання дозвільних документів досить тривала за часом, а кількість цих дозвільних документів вимірюється десятками. Не кажучи вже про те, що на відміну від європейських країн в Україні не працює принцип так званого «єдиного вікна» – коли бізнесмен працює за всіма дозвільними документами з одним спеціальним органом.

Безумовно, і це підтверджує світовий досвід, відновлювана енергетика є безальтернативним майбутнім для всієї планети. Питання тільки в тому, коли до цього «майбутнього» прийде і Україна. На сьогоднішній день ключовим завданням є залучення в галузь інвестицій, а основною умовою цього є стабільна нормативно-правова база, що гарантує захист вкладених коштів, їх повернення і отримання прибутку. Саме над цим треба працювати українським політикам, замість того, щоб лише голослівно міркувати про перспективи відновлюваної енергетики.

Дубовик
Сергій Федорович
Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1961 р.н. Має чотири вищі освіти, дві з яких отримані в європейських вишах. Кандидат наук з державного управління, доцент. Фахівець у сфері паливно-енергетичного комплексу з 30-річним стажем професійної діяльності. Працював у паливно-енергетичному управлінні Секретаріату Кабінету Міністрів Украіни (19972011 рр.), у т.ч. п’ять років  на посаді начальника відділу електроенергетики. 20112015 рр. заступник голови Держенергоефективності Украіни, головним напрямом  роботи якого був розвиток відновлюваної енергетики.

Киричок
Олександр Семенович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

Кандидат технічних наук, доцент. Академік Академії енергетики України. Провідний фахівець у сфері енергоефективності та енергозбереження, стратегічного планування програм і заходів енергоефективності в різних галузях промисловості України. Має великий досвід роботи в урядових органах державного управління – Державній інспекції з енергозбереження та Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України. Постійний учасник міжнародних науково-технічних конференцій. Автор більше ніж 50 наукових робіт з питань енергозбереження у вітчизняних та зарубіжних профільних виданнях.

Гридасов
Олександр Іванович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1941 р.н. Працював начальником відділу ціноутворення Мінекономіки України. Займав посаду члена НКРЕ України та голови НКРЕ України.


К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: