Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Чи доступна зелена енергетика Україниі

29.05.2017 16:10

Україна має величезний потенціал для розвитку джерел відновлюваної електроенергії. Мабуть, небагато країн Європи мають таку кількість природних ресурсів (особливо водних, біомасових і зі значним вітропотенціалом), грамотне використання яких дозволило б істотно скоротити частку екологічно шкідливого виробництва електроенергії в загальній генерації. Разом із тим говорити про активізацію розвитку «зеленої» енергетики в Україні, а особливо вироблення енергії приватними домогосподарствами, у найближчому майбутньому поки що рано.

Почну з того, що виробничі потужності джерел відновлюваної енергії складають у загальній генерації близько 8–10%. Наприклад, у тій же Австрії – близько 55%. В Україні енергію вітру та сонця перетворюють в електроенергію в основному великі промислові установки, а частка малих виробників в особі приватних домогосподарств несуттєва. У нас погано розвинена мала гідроенергетика, тоді як в Австрії значна частка виробництва електроенергії припадає саме на невеликі та середні ГЕС. Встановлення таких електростанцій у руслі Дунаю і на гірських річках дозволило забезпечити електроенергією невеликі міста, селища та дрібні підприємства Австрії. У результаті не забруднюється навколишнє середовище, відсутні викиди парникових газів у атмосферу.

Об'єктивною перешкодою на шляху розвитку «зеленої» енергетики в Україні є складна процедура створення бізнесу в цій сфері (наприклад, відсутність «єдиного вікна»), відсутність недорогих кредитних ресурсів, зменшення економічних стимулів (окрім «зеленого» тарифу). Альтернативна електроенергія – дороге задоволення. Поставити у своєму дворі вітрову або сонячну станцію під силу лише геть не бідним українцям. З іншого боку, з кожним роком ці технології стають дешевшими. І в якийсь момент вони зрівняються за собівартістю з традиційними джерелами виробництва електрики. Однак скільки років спливе до цього моменту – сказати важко. Очевидно, що це буде не скоро. Якнайменше, поки держава не стимулюватиме населення дешевими довгостроковими кредитами, для більшості громадян такі технології будуть економічно нездоланними і невигідними.

Друга проблема полягає в тому, що промислове виробництво альтернативної електроенергії розвивається виключно за рахунок гарантованого Законом «Про електроенергетику» тарифу, який прив'язаний до євро в межах III енергопакета ЄС, і досить дешевих, проте короткострокових (5-6 років), кредитних ліній міжнародних організацій. З цієї причини після введення в експлуатацію об'єктів відновлюваної енергії повернення вкладених у будівництво електростанцій коштів лягає на плечі кінцевого споживача. І чим більше будується альтернативних електростанцій, чим більшою є частка їхньої продукції в загальній генерації, тим дорожчою стає для споживачів електроенергія.

Теоретично, для того щоб в Україні «зелена» енергетика почала розвиватися такими самими темпами, як в Австрії, потрібно або підвищити діючі тарифи в середньому на 20%, або, за прикладом уряду тієї ж Австрії, знайти взаєморозуміння з фінансовими інститутами з приводу дешевого довгострокового (12–18 років) кредитування будівництва об'єктів відновлюваної енергетики, відповідної інфраструктури тощо.

Однак у практичній площині нежиттєздатні обидва варіанти через різке падіння платоспроможності населення, стрімку інфляцію та відсутність доступного кредитування реальних секторів української економіки.

І наостанок. Представники виконавчої та законодавчої влади повинні на законодавчому рівні збалансувати функціонування цієї підгалузі енергетики: визначити чіткий тариф на підключення до енергомереж, виробити чітку формулу кінцевого тарифоутворення, спростити процедуру виділення земельних ділянок під будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, мінімізувати орендну плату, перевести розподільчі компанії на модель RAB-регулювання, створити стимули для інвестування в модернізацію мереж за рахунок підвищення прибутковості оператора ринку на вкладений капітал.

Поки цього не станеться, розвитку альтернативної енергетики в Україні не буде. Втім, як і поновлення та розвитку традиційної.


 


Дубовик
Сергій Федорович
Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1961 р.н. Має чотири вищі освіти, дві з яких отримані в європейських вишах. Кандидат наук з державного управління, доцент. Фахівець у сфері паливно-енергетичного комплексу з 30-річним стажем професійної діяльності. Працював у паливно-енергетичному управлінні Секретаріату Кабінету Міністрів Украіни (19972011 рр.), у т.ч. п’ять років  на посаді начальника відділу електроенергетики. 20112015 рр. заступник голови Держенергоефективності Украіни, головним напрямом  роботи якого був розвиток відновлюваної енергетики.

Киричок
Олександр Семенович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

Кандидат технічних наук, доцент. Академік Академії енергетики України. Провідний фахівець у сфері енергоефективності та енергозбереження, стратегічного планування програм і заходів енергоефективності в різних галузях промисловості України. Має великий досвід роботи в урядових органах державного управління – Державній інспекції з енергозбереження та Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України. Постійний учасник міжнародних науково-технічних конференцій. Автор більше ніж 50 наукових робіт з питань енергозбереження у вітчизняних та зарубіжних профільних виданнях.

Гридасов
Олександр Іванович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1941 р.н. Працював начальником відділу ціноутворення Мінекономіки України. Займав посаду члена НКРЕ України та голови НКРЕ України.


К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: