Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Чи доступна зелена енергетика Україниі

29.05.2017 16:10

Україна має величезний потенціал для розвитку джерел відновлюваної електроенергії. Мабуть, небагато країн Європи мають таку кількість природних ресурсів (особливо водних, біомасових і зі значним вітропотенціалом), грамотне використання яких дозволило б істотно скоротити частку екологічно шкідливого виробництва електроенергії в загальній генерації. Разом із тим говорити про активізацію розвитку «зеленої» енергетики в Україні, а особливо вироблення енергії приватними домогосподарствами, у найближчому майбутньому поки що рано.

Почну з того, що виробничі потужності джерел відновлюваної енергії складають у загальній генерації близько 8–10%. Наприклад, у тій же Австрії – близько 55%. В Україні енергію вітру та сонця перетворюють в електроенергію в основному великі промислові установки, а частка малих виробників в особі приватних домогосподарств несуттєва. У нас погано розвинена мала гідроенергетика, тоді як в Австрії значна частка виробництва електроенергії припадає саме на невеликі та середні ГЕС. Встановлення таких електростанцій у руслі Дунаю і на гірських річках дозволило забезпечити електроенергією невеликі міста, селища та дрібні підприємства Австрії. У результаті не забруднюється навколишнє середовище, відсутні викиди парникових газів у атмосферу.

Об'єктивною перешкодою на шляху розвитку «зеленої» енергетики в Україні є складна процедура створення бізнесу в цій сфері (наприклад, відсутність «єдиного вікна»), відсутність недорогих кредитних ресурсів, зменшення економічних стимулів (окрім «зеленого» тарифу). Альтернативна електроенергія – дороге задоволення. Поставити у своєму дворі вітрову або сонячну станцію під силу лише геть не бідним українцям. З іншого боку, з кожним роком ці технології стають дешевшими. І в якийсь момент вони зрівняються за собівартістю з традиційними джерелами виробництва електрики. Однак скільки років спливе до цього моменту – сказати важко. Очевидно, що це буде не скоро. Якнайменше, поки держава не стимулюватиме населення дешевими довгостроковими кредитами, для більшості громадян такі технології будуть економічно нездоланними і невигідними.

Друга проблема полягає в тому, що промислове виробництво альтернативної електроенергії розвивається виключно за рахунок гарантованого Законом «Про електроенергетику» тарифу, який прив'язаний до євро в межах III енергопакета ЄС, і досить дешевих, проте короткострокових (5-6 років), кредитних ліній міжнародних організацій. З цієї причини після введення в експлуатацію об'єктів відновлюваної енергії повернення вкладених у будівництво електростанцій коштів лягає на плечі кінцевого споживача. І чим більше будується альтернативних електростанцій, чим більшою є частка їхньої продукції в загальній генерації, тим дорожчою стає для споживачів електроенергія.

Теоретично, для того щоб в Україні «зелена» енергетика почала розвиватися такими самими темпами, як в Австрії, потрібно або підвищити діючі тарифи в середньому на 20%, або, за прикладом уряду тієї ж Австрії, знайти взаєморозуміння з фінансовими інститутами з приводу дешевого довгострокового (12–18 років) кредитування будівництва об'єктів відновлюваної енергетики, відповідної інфраструктури тощо.

Однак у практичній площині нежиттєздатні обидва варіанти через різке падіння платоспроможності населення, стрімку інфляцію та відсутність доступного кредитування реальних секторів української економіки.

І наостанок. Представники виконавчої та законодавчої влади повинні на законодавчому рівні збалансувати функціонування цієї підгалузі енергетики: визначити чіткий тариф на підключення до енергомереж, виробити чітку формулу кінцевого тарифоутворення, спростити процедуру виділення земельних ділянок під будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, мінімізувати орендну плату, перевести розподільчі компанії на модель RAB-регулювання, створити стимули для інвестування в модернізацію мереж за рахунок підвищення прибутковості оператора ринку на вкладений капітал.

Поки цього не станеться, розвитку альтернативної енергетики в Україні не буде. Втім, як і поновлення та розвитку традиційної.


 


ІРИНА ЗАВАДА Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ірина Завада була призначена Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020. З 2014 року обіймає посаду заступника Генерального директора з  регуляторної політики АТ «Вінницяобленерго». Працювала на посаді заступника Генерального директора в таких провідних енергетичних компаніях як ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», ПрАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія», ВАТ ЕК «Дніпрообленерго». Впродовж більш ніж 25-річного досвіду роботи займала керівні посади в сфері корпоративних фінансів та комунікацій з питань розвитку бізнесу, тарифоутворення, інвестицій, у тому числі керувала відділом з регулювання нафтогазового комплексу НКРЕКП. Вищу освіту отримала в 1987 році в Київському національному університеті будівництва та архітектури та в 2003 році в Міжрегіональній академії управління  персоналом. Має Сертифікат про закінчення  навчального курсу Світового Банку щодо регулювання природних монополій (Університет у Флориді, США). В минулому член громадянського парламенту жінок України, комітет промислової політики.

Юрій Касіч Віце-Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Юрій Касіч був призначений Віце-Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року і до цього часу працює директором ТОВ «ЄДИНИЙ ЕНЕРГОСТАНДАРТ», який є оператором частини малих ГЕС в Україні.
В 2014-2015 роках очолював ДП «НЕК «Укренерго». Починаючи з 1994 року працює лише в сфері енергетики. Впродовж кар’єри працював на керівних посадах в провідних енергопостачальних компаніях України. Вищу освіту отримав в 1994 році в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Експерт CIGRE.

Михайло Ільницький Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ільницький Михайло був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року працює в АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" та на даний час обіймає посаду Голови Правління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО". До того часу працював у ПАТ «Сумиобленерго» на посаді Комерційного директора та у ПАТ “Прикарпаттяобленерго” на посаді Заступника директора з енергозбуту по енергонагляду. Вищу освіту здобув у 2003 році у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. У 2006 році закінчив Інститут післядипломної освіти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. З 2019 року навчається у Міжнародному Інституті Менеджменту (Київ) за програмою SE MBA. Є депутатом Чернігівської обласної ради.

Андрій Поліщук Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Андрій Поліщук був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2014 року займає посаду генерального директора АТ «Вінницяобленерго». У 2012 ­ 2014 рр. працював комерційним директором АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання». 2003 - 2012 роки працював заступником директора у Вінницьких міських електричних мережах. 1995 - 2003 роки займав різні посади у АТ «Вінницяобленерго». Вищу освіту здобув у 2001 р. у Вінницькому державному технічному університеті. У 2013 р. закінчив Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Кандидат технічних наук. Дисертацію захистив у 2011 році. З 2018 року - доцент кафедри електричних станцій та систем факультету електроенергетики та електромеханіки Вінницького національного технічного університету. Є депутатом Вінницької обласної Ради.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: