Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Входження до енергосистеми Європи: ще багато чого треба зробити…

12.07.2017 10:18

Тверезий погляд на можливість спільної роботи української та  європейської енергетичних системУ п’ятницю, 7 липня, стало відомо про набуття чинності угодою про умови підключення України до енергетичної системи Європи ENTSO-E (http://biz.nv.ua/ukr/markets/ugoda-pro-vkljuchennja-ukrajini-v-energetichnu-sistemu-jevropi-vstupilo-v-silu-1444430.html). На безлічі ресурсів почали з'являтися розлогі міркування експертів про те, яким серйозним проривом є ця подія для нашої країни, які чудові перспективи відкриваються перед вітчизняною електроенергетикою тощо. Тріумф часом досягав таких масштабів, що захотілося все ж додати ложку дьогтю в цю бочку меду. Адже сама по собі угода не перемога, а тільки перший крок до неї. Про те, що ми знаходимося на самому початку шляху, кажуть навіть в Укренерго, а саме ця державна компанія займається даним проектом, що визначений профільним міністерством як пріоритетний у його роботі. «Для Укренерго ця подія відкриває шлях до наступної фази на шляху інтеграції Об'єднаної енергетичної системи України до європейського об'єднання – практичної реалізації Каталогу вимог, безумовне виконання яких необхідне для прийняття рішення про об'єднання енергосистем. Каталог вимог разом із переліком необхідних додаткових досліджень і дорожньою картою є невід'ємною складовою Угоди та містить ряд технічних заходів, які вже у найближчому майбутньому повинні відповідати новим Директивам ЄС для системних операторів, впровадження яких очікується в цьому році», – йдеться в офіційному повідомленні компанії.

Однак навіть якщо опустити всі подробиці, пов'язані з бюрократичними процедурами, слід  пам'ятати, що успішність (та й сама можливість інтеграційного процесу) в нашій галузі залежить від багатьох факторів. Перерахую тільки основні. По-перше, ступінь гармонізації українського законодавства у сфері електроенергетики з європейським. А це  доволі об'ємне завдання, що починається з прийняття базових законів і закінчується розробкою нових галузевих стандартів. По-друге, технічний стан підприємств, що працюють в об'єднаній енергосистемі України. Йдеться про такі аспекти, як ступінь модернізації основного обладнання, впровадження інноваційних технологій (у тому числі smart grids), автоматизація технологічних процесів та ін. По-третє, не варто забувати і про технічну можливість обміну потужностями між системами. Крім перерахованих факторів існує і низка інших, пов'язаних із розвитком відновлюваної енергетики, а також із загальним європейським трендом щодо вироблення екологічно безпечної електроенергії.

Якщо бути реалістом і тверезо дивитися на речі, то необхідно визнати, що, на превеликий жаль, ні за одним із вищеназваних напрямів вітчизняна електроенергетика і близько не готова до інтеграції з європейською. Галузеві реформи здійснюються вкрай повільно, а їх впровадження характеризується непослідовністю прийнятих рішень. Прикладів можна навести багато: динаміка і запланований розвиток «зеленої» електроенергетики, подальший розвиток вугільної електроенергетики, введення системи RAB-регулювання, процеси приватизації у сфері електроенергетики тощо.

Відповідно, для реальної інтеграції ОЕС України з європейською системою ENTSO-E навіть у середньостроковій перспективі (5–10 років) необхідно виконати величезну роботу. Ця діяльність має бути системною і реалізовуватися одночасно за усіма ключовими напрямами з відповідним підкріпленням з боку нормативно-правової бази. Без всього цього про галузеву «перемогу» годі й говорити. Залежність між нинішньою угодою і реальним проривом приблизно така сама, як між купівлею дорогого велотренажера і схудненням – тобто, звичайно, вона є, але зв'язок зовсім не прямий. Таким чином,  аби серйозно говорити про входження до енергосистеми Європи, українським чиновникам і енергетикам необхідно ще багато чого зробити.  Працювати слід довго і наполегливо...

 

Дубовик
Сергій Федорович
Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1961 р.н. Має чотири вищі освіти, дві з яких отримані в європейських вишах. Кандидат наук з державного управління, доцент. Фахівець у сфері паливно-енергетичного комплексу з 30-річним стажем професійної діяльності. Працював у паливно-енергетичному управлінні Секретаріату Кабінету Міністрів Украіни (19972011 рр.), у т.ч. п’ять років  на посаді начальника відділу електроенергетики. 20112015 рр. заступник голови Держенергоефективності Украіни, головним напрямом  роботи якого був розвиток відновлюваної енергетики.

Киричок
Олександр Семенович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

Кандидат технічних наук, доцент. Академік Академії енергетики України. Провідний фахівець у сфері енергоефективності та енергозбереження, стратегічного планування програм і заходів енергоефективності в різних галузях промисловості України. Має великий досвід роботи в урядових органах державного управління – Державній інспекції з енергозбереження та Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України. Постійний учасник міжнародних науково-технічних конференцій. Автор більше ніж 50 наукових робіт з питань енергозбереження у вітчизняних та зарубіжних профільних виданнях.

Гридасов
Олександр Іванович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1941 р.н. Працював начальником відділу ціноутворення Мінекономіки України. Займав посаду члена НКРЕ України та голови НКРЕ України.


К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: