Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Входження до енергосистеми Європи: ще багато чого треба зробити…

12.07.2017 10:18

Тверезий погляд на можливість спільної роботи української та  європейської енергетичних системУ п’ятницю, 7 липня, стало відомо про набуття чинності угодою про умови підключення України до енергетичної системи Європи ENTSO-E (http://biz.nv.ua/ukr/markets/ugoda-pro-vkljuchennja-ukrajini-v-energetichnu-sistemu-jevropi-vstupilo-v-silu-1444430.html). На безлічі ресурсів почали з'являтися розлогі міркування експертів про те, яким серйозним проривом є ця подія для нашої країни, які чудові перспективи відкриваються перед вітчизняною електроенергетикою тощо. Тріумф часом досягав таких масштабів, що захотілося все ж додати ложку дьогтю в цю бочку меду. Адже сама по собі угода не перемога, а тільки перший крок до неї. Про те, що ми знаходимося на самому початку шляху, кажуть навіть в Укренерго, а саме ця державна компанія займається даним проектом, що визначений профільним міністерством як пріоритетний у його роботі. «Для Укренерго ця подія відкриває шлях до наступної фази на шляху інтеграції Об'єднаної енергетичної системи України до європейського об'єднання – практичної реалізації Каталогу вимог, безумовне виконання яких необхідне для прийняття рішення про об'єднання енергосистем. Каталог вимог разом із переліком необхідних додаткових досліджень і дорожньою картою є невід'ємною складовою Угоди та містить ряд технічних заходів, які вже у найближчому майбутньому повинні відповідати новим Директивам ЄС для системних операторів, впровадження яких очікується в цьому році», – йдеться в офіційному повідомленні компанії.

Однак навіть якщо опустити всі подробиці, пов'язані з бюрократичними процедурами, слід  пам'ятати, що успішність (та й сама можливість інтеграційного процесу) в нашій галузі залежить від багатьох факторів. Перерахую тільки основні. По-перше, ступінь гармонізації українського законодавства у сфері електроенергетики з європейським. А це  доволі об'ємне завдання, що починається з прийняття базових законів і закінчується розробкою нових галузевих стандартів. По-друге, технічний стан підприємств, що працюють в об'єднаній енергосистемі України. Йдеться про такі аспекти, як ступінь модернізації основного обладнання, впровадження інноваційних технологій (у тому числі smart grids), автоматизація технологічних процесів та ін. По-третє, не варто забувати і про технічну можливість обміну потужностями між системами. Крім перерахованих факторів існує і низка інших, пов'язаних із розвитком відновлюваної енергетики, а також із загальним європейським трендом щодо вироблення екологічно безпечної електроенергії.

Якщо бути реалістом і тверезо дивитися на речі, то необхідно визнати, що, на превеликий жаль, ні за одним із вищеназваних напрямів вітчизняна електроенергетика і близько не готова до інтеграції з європейською. Галузеві реформи здійснюються вкрай повільно, а їх впровадження характеризується непослідовністю прийнятих рішень. Прикладів можна навести багато: динаміка і запланований розвиток «зеленої» електроенергетики, подальший розвиток вугільної електроенергетики, введення системи RAB-регулювання, процеси приватизації у сфері електроенергетики тощо.

Відповідно, для реальної інтеграції ОЕС України з європейською системою ENTSO-E навіть у середньостроковій перспективі (5–10 років) необхідно виконати величезну роботу. Ця діяльність має бути системною і реалізовуватися одночасно за усіма ключовими напрямами з відповідним підкріпленням з боку нормативно-правової бази. Без всього цього про галузеву «перемогу» годі й говорити. Залежність між нинішньою угодою і реальним проривом приблизно така сама, як між купівлею дорогого велотренажера і схудненням – тобто, звичайно, вона є, але зв'язок зовсім не прямий. Таким чином,  аби серйозно говорити про входження до енергосистеми Європи, українським чиновникам і енергетикам необхідно ще багато чого зробити.  Працювати слід довго і наполегливо...

 

ІРИНА ЗАВАДА Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ірина Завада була призначена Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020. З 2014 року обіймає посаду заступника Генерального директора з  регуляторної політики АТ «Вінницяобленерго». Працювала на посаді заступника Генерального директора в таких провідних енергетичних компаніях як ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», ПрАТ «Підприємство з експлуатації електричних мереж «Центральна енергетична компанія», ВАТ ЕК «Дніпрообленерго». Впродовж більш ніж 25-річного досвіду роботи займала керівні посади в сфері корпоративних фінансів та комунікацій з питань розвитку бізнесу, тарифоутворення, інвестицій, у тому числі керувала відділом з регулювання нафтогазового комплексу НКРЕКП. Вищу освіту отримала в 1987 році в Київському національному університеті будівництва та архітектури та в 2003 році в Міжрегіональній академії управління  персоналом. Має Сертифікат про закінчення  навчального курсу Світового Банку щодо регулювання природних монополій (Університет у Флориді, США). В минулому член громадянського парламенту жінок України, комітет промислової політики.

Юрій Касіч Віце-Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Юрій Касіч був призначений Віце-Президентом Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року і до цього часу працює директором ТОВ «ЄДИНИЙ ЕНЕРГОСТАНДАРТ», який є оператором частини малих ГЕС в Україні.
В 2014-2015 роках очолював ДП «НЕК «Укренерго». Починаючи з 1994 року працює лише в сфері енергетики. Впродовж кар’єри працював на керівних посадах в провідних енергопостачальних компаніях України. Вищу освіту отримав в 1994 році в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Експерт CIGRE.

Михайло Ільницький Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Ільницький Михайло був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2018 року працює в АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО" та на даний час обіймає посаду Голови Правління АТ "ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО". До того часу працював у ПАТ «Сумиобленерго» на посаді Комерційного директора та у ПАТ “Прикарпаттяобленерго” на посаді Заступника директора з енергозбуту по енергонагляду. Вищу освіту здобув у 2003 році у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. У 2006 році закінчив Інститут післядипломної освіти Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. З 2019 року навчається у Міжнародному Інституті Менеджменту (Київ) за програмою SE MBA. Є депутатом Чернігівської обласної ради.

Андрій Поліщук Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України

Біографічна довідка:

Андрій Поліщук був обраний Членом Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж України 21 грудня 2020 року. З 2014 року займає посаду генерального директора АТ «Вінницяобленерго». У 2012 ­ 2014 рр. працював комерційним директором АТ «Вінницяобленерго» та ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання». 2003 - 2012 роки працював заступником директора у Вінницьких міських електричних мережах. 1995 - 2003 роки займав різні посади у АТ «Вінницяобленерго». Вищу освіту здобув у 2001 р. у Вінницькому державному технічному університеті. У 2013 р. закінчив Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Кандидат технічних наук. Дисертацію захистив у 2011 році. З 2018 року - доцент кафедри електричних станцій та систем факультету електроенергетики та електромеханіки Вінницького національного технічного університету. Є депутатом Вінницької обласної Ради.

К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: