Асоціація ОРЕМ-Україна
Суворова, 4/6 Киев
+380445904508 +380445904508

Що дасть новий закон про ринок електроенергії

15.12.2016 12:53

Новий закон про ринок електроенергії: не швидко, але ефективно.

Експертне співтовариство вже не перший місяць обговорює проголосований парламентом в першому читанні проект Закону «Про ринок електричної енергії України». В період нинішньої активізації реформ у цьому секторі, документ знову привернув увагу широкого загалу – від рядових споживачів до підприємств генерації енергії. Про нього серед іншого говорили і на X Центрально-європейській енергетичній конференції, що пройшла в Братиславі 2 грудня за участю делегації НЕК «Укренерго». У чому ж причина такої пильної уваги до документа, і які реальні перспективи його прийняття та реалізації?

Нагадаю, що законопроект передбачає цілий ряд новацій, серед яких організація ринку електричної енергії, поява незалежних трейдерів, відповідальність виробників за «зеленими» тарифами за небаланси, а також повне виконання вимог Третього енергетичного пакета ЄС з юридичного і організаційного відокремлення діяльності з розподілу і передачі електричної енергії від інших видів діяльності. Фактично ми говоримо про створення абсолютно нової моделі ринку електроенергії. Безумовно, в цьому світлі документ можна розцінювати, скоріше, позитивно, адже він дає стимул подальшому розвитку ринкових відносин у галузі.

У той же час говорити про те, що законопроект досконалий, було б передчасно. У нього є як переваги, так і недоліки, які можна усунути в процесі подальшого проходження, і в перехідний період, передбачений самим документом. Насамперед, мова йде про відсутність багатьох нормативних документів, на які даються посилання в законопроекті, що ускладнює оцінку роботи ринку. Не може не насторожувати відсутність твердих гарантій платоспроможності учасників оптового ринку, адже якщо буде продовжуватися ганебна практика накопичення заборгованості, то про ефективність ринку можна буде тільки мріяти. Потрібно також розуміти, що однією з можливих проблем розвитку конкуренції на ринку генерації електроенергії, заявленої реформи, є монопольне становище її учасників. Відповідно, формування нової моделі ринку може стримуватися як необхідністю вирішення згаданих вище проблем, так і необхідністю впровадження нових технологічних засобів обліку руху електроенергії (як і розрахунків за неї на всіх етапах виробництва та реалізації електроенергії). Робота в цьому напрямі, наскільки мені відомо, ведеться досить активно.

І це абсолютно нормальний процес. У галузі, де роками нічого не змінювалося (за винятком зростання зносу фондів і устатковання), реформи не можуть бути ні швидким, ні «болючими». Зрозуміло, що будь-які новації будуть супроводжуватися вивченням іноземного досвіду, експертною дискусією, внесенням різного роду доповнень. Прикладом може служити ситуація з введенням стимулюючого регулювання (RAB-тарифу). Фахівці не сумніваються в тому, що саме за ним – майбутнє розвиток електроенергетики, але от у якому вигляді будуть впроваджуватися нові правила, можна і потрібно обговорювати.

Існує думка, що перехід на RAB-стимулювання не стане ефективним без використання плати за приєднану потужність. І з ним частково можна погодитися, адже зараз слабким місцем системи тарифоутворення в електроенергетиці залишається відсутність абонементної плати за приєднану потужність споживачів до енергетичних мереж. В результаті споживачі заявляють надлишкову потужність, а оператори мереж не можуть оптимізувати використання своїх потужностей і, відповідно, витрати на їх утримання. Хоча для самих споживачів новий формат був би набагато доступнішим і вигідним, про що свідчить досвід впровадження цього механізму в Європейському Союзі, де він дозволив стабілізувати ціни для населення, а для промисловості навіть знизити їх рівень на 7,3% (дані 2015 року до 2009 року).

Повертаючись до проекту Закону «Про ринок електричної енергії України», також не можна не відзначити, що його доопрацювання та подальше впровадження позитивно позначиться на інтересах споживачів. Вони отримують вигоду, насамперед, від безпечного, надійного постачання електроенергії за прозорим і зрозумілим цінами. Вільний вибір постачальника також є одним з аргументів на користь нового порядку. А це означає, що всі ми – споживачі, виробники, постачальники і доставщики – зможемо разом працювати над вдосконаленням галузі, зокрема над модернізацією, оптимізацією цінових політик, підвищенням енергоефективності та ін.

Дубовик
Сергій Федорович
Президент Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1961 р.н. Має чотири вищі освіти, дві з яких отримані в європейських вишах. Кандидат наук з державного управління, доцент. Фахівець у сфері паливно-енергетичного комплексу з 30-річним стажем професійної діяльності. Працював у паливно-енергетичному управлінні Секретаріату Кабінету Міністрів Украіни (19972011 рр.), у т.ч. п’ять років  на посаді начальника відділу електроенергетики. 20112015 рр. заступник голови Держенергоефективності Украіни, головним напрямом  роботи якого був розвиток відновлюваної енергетики.

Киричок
Олександр Семенович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

Кандидат технічних наук, доцент. Академік Академії енергетики України. Провідний фахівець у сфері енергоефективності та енергозбереження, стратегічного планування програм і заходів енергоефективності в різних галузях промисловості України. Має великий досвід роботи в урядових органах державного управління – Державній інспекції з енергозбереження та Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження України. Постійний учасник міжнародних науково-технічних конференцій. Автор більше ніж 50 наукових робіт з питань енергозбереження у вітчизняних та зарубіжних профільних виданнях.

Гридасов
Олександр Іванович
Член Президії Асоціації операторів розподільчих електричних мереж

Біографічна довідка:

1941 р.н. Працював начальником відділу ціноутворення Мінекономіки України. Займав посаду члена НКРЕ України та голови НКРЕ України.


К сожалению, браузер, которым вы пользуетесь, морально устарел,
и не может нормально отображать сайт.

Пожалуйста, скачайте любой из следующих браузеров: